X
+
Yalnız çalışan girişimciler için 7 maddelik sosyal medya listesi
:

İşletmeler için sosyal medya vazgeçilmez bir pazarlama alanı haline geldi. Marka bilinirliği oluşturmaktan, müşterilerle iletişime, ürün satışlarını artırmaya kadar birçok noktada yeni kapılar açtı sosyal medya pazarlaması. Daha büyük firmalar ajanslardan, uzmanlardan yardım alırlarken tek başına yola çıkan bir girişimcinin bu tarz bir imkanı çoğu zaman olmuyor. Bunun yerine daha stratejik ve daha akılcı çözümler üretmek durumunda kalıyorlar. Yalnız çalışan girişimciler için 7 maddelik bu liste sayesinde çabanızın karşılığını alabilmenizi sağlayacağız.

1. Bir tane ana mecra seçin

Sosyal medya olan her platformda etkin olmaya çalışmaktansa bir tane ana mecra seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Elbette aynı anda hem Facebook hem de Instagram’da olabilirsiniz bunda bir sakınca yok. Ancak güçlü olmak istediğiniz bir alanı seçip ona uygun çalışmanız kısa sürede tükenmenizin önüne geçecektir.

Müşterilerinizin, ya da potansiyel müşterilerinizin, nerelerde olduğunu düşünerek işe başlamanızda fayda var. B2B alanında hizmet veriyorsanız Facebook daha doğru bir alan olabilir. Ancak daha niş bir pazarda ürünler üretiyorsanız Instagram tam sizin yerinizdir. Yeni bir marka olarak öncelikle müşterilerinizin olduğu yerde olmak her zaman akılcı bir hamle olacaktır.

2. Her yere yetişmeye çalışmayın

Genel kanının aksine her mecrada olmanıza gerek yok. Hatta “mutlaka olmanız gereken mecralar” diye bir şey de yok.

Düşün bir defa aynı anda Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn üzerinde tek başınıza çalışarak inanılmaz aktif olmanız mümkün mü? Bir yandan işlerinizi yetiştirmeye çalışırken bir yandan da bütün bu mecralara hükmetmenizin imkanı yok.

Bunun yerine birinci maddede bahsettiğimiz gibi bir ana mecra seçtikten sonra diğer mecralar için sosyal medya otomasyonları kullanabilirsiniz. Buffer gibi uygulamalar sayesinde ürettiğiniz içeriği ikincil mecralarda otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bu tarz uygulamalar ufak bir ücret talep ediyorlar ancak vaktinizi sosyal medyada geçirmektense ufak bir ücret karşılığında bu hizmetten faydalanıp geri kalan vakitleri de işinize ayırmanız size daha büyük kazanç sağlayacaktır.

3. Her zaman iletişimde olun

Yeni insanlarla tanışmak, sektör profesyonellerine ulaşmak, yeni müşteriler bulmak ve ağınızı geliştirmek eskiden belki çok zaman alan şeylerdi. Ancak günümüzde Facebook gruplarından, LinkedIn’e kadar birçok yerde bu dediklerimizin hepsini yapabilir üstüne bir de eş zamanlı olarak ürün ya da hizmetinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Gruplarda aktif olmak sizi alanınızda tanınır kılacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirin.

4. Kendinizi bir kanaat önderi olarak konumlandırın

Sosyal medyada sözünüzün bir ağırlığı olmasını istiyorsanız kimi zaman, öyle olmadığınızı düşünseniz bile, bir önder olarak davranmanız gerekiyor. Kendinizi konunun hakimi ve lideri olarak konumlandırırsanız bir sektör özelinde bir otorite olarak görür sizi takipçileriniz. Otorite olarak görünmeniz de yeni müşterilerin size daha fazla güvenmesine ve bu da dolaylı olarak satışlarınızın artmasına sebep olur. Kimse, işini bilmeyen birinden alış veriş yapmak istemez neticede.

Sayfalarınıza gelen yorumlara ve sorulara üzerinde düşünerek ve tatmin edici cevaplar vererek bu duyguyu oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde ürettiğiniz içerikleri farklı mecralarda paylaşmak ya da sektör liderlerinin hareketlerini yorumlamak bu duyguya da katkı sağlayacaktır.

5. Müşterilerinizin başarınızı desteklemesini sağlayın

Günümüz internet kullanıcıları herhangi bir hizmet ya da ürün almadan önceki kullanıcıların yorumlarını inceliyor. Ve sizin pazarlama çalışmalarınızdan daha kıymetli buradaki bilgi onlar için. Müşterilerinizin içeriklerinizi beğenmesi, sizlere yorum yapması bütün çabanızdan daha fazla dönüş sağlayacaktır size.

Gerek sitenizde, gerek diğer mecralarda bu tarz müşteri takdirlerini sergilemeye bakın. Birileri size güveniyor ve iyi bir şeyler yaptığınıza kanaat getiriyorsa başkaları da buradan yola çıkıp size güvenecektir.

6. Profesyonel fotoğrafların gücünü yadsımayın

Çoğu zaman çabucak göz ardı edilebilen bir şeydir bu. İyi bir fotoğrafçının elinden çıkan profil fotoğrafınız ile bulanık bir fotoğraf arasında güven farkı olacaktır. Bu elbette ürün veya hizmetiniz için de geçerlidir. Kötü ışıkla, kalitesiz çekilen fotoğrafların şansı oldukça düşük günümüzde.

İnternette çeşitli noktalarda uygun fiyatlarda fotoğraf hizmeti almanız mümkün. Eğer bu da bir opsiyon değilse fotoğraf makinesi olan bir arkadaşınızdan yardım alarak da kaliteli içerikler üretmeniz mümkün olacaktır. Yeter ki ortaya çıkarttığınız fotoğraflar ürününüze, hizmetinize ya da size yakışır şekilde güzel görünüyor olsunlar.

7. Profillerinizin örümcek ağları bağlamasına müsaade etmeyin

Söz konusu sosyal medya olduğunda süreklilik kadar önemli bir şey yoktur. Düzenli paylaşımlar hem takipçi artışınız hem de etkileşiminiz açısından çok önemlidir. Bunu asla göz ardı edip de sayfalarınızı aylarca boş bırakmayın.

Öte yandan eğer bir profilinizin işe yaramadığını ya da hiç etkileşim getirmediğini görüyorsanız da orayı bırakmaktan çekinmeyin. Az vakitte büyük verimlere sahip olmanız gerekiyor.

+
Başarısızlıkları unutup detaylara odaklanın
:
Facia denebilecek kadar kötü hizmet aldığımızda bir şekilde bunu unutup göz ardı eder hale geliriz. Bunun sebebi de söz konusu vakanın bizi etkilememiş olması değil, beklentilerimizin dışında olmasıdır. LUKE WILLIAMS
+
Avrupa Birliği’nden Google’a 5 milyar dolar ceza
:
Kararın Türkiye saatiyle 14:00'da açıklanması bekleniyor.
+
Elden ele aktarılan sevgi: Elden Ele Örgü projesi
:
Markaların sahip oldukları gücü nasıl kullanabileceklerine dair çok güzel bir örneği sizlere duyurmak istiyoruz. Nako İplikleri ve Kroppa Digital Agency’nin ortak olarak hayata geçirdikleri Elden Ele Örgü projesi ile farklı şehirlerdeki kadınlar, ihtiyaç sahibi çocuklar için örgüler örüyor ve onlara ulaştırıyorlar.
+
Bir tasarımcının CV’si: LEGO figürü
:

Özgeçmişinin, yüzlerce özgeçmiş arasında kaybolup gitmesini istemeyen tasarımcı Andy Morris muazzam bir fikri hayata geçirdi. Kendi CV’sini bir oyuncakçıdan alınmış LEGO figürü olarak hazırladı.

Morris, “özgeçmişini” firmalara kahverengi bir pakete sarılı şekilde yolladı. Paketin üzerinde “Paketi Açıp Yeni Elemanınıza Merhaba Deyin!” yazan bir mesaj da vardı. Paketi açan işverenler, Morris’in isminin ve bilgilerinin olduğu LEGO figürü ile karşılaştılar. Kırmızı ceketi, kasketi, laptopu ve hatta elinde tuttuğu minyatür CV’si ile bu LEGO figür gerçekten dikkat çekici.

Henüz iş başvuruları ile ilgili iyi bir haber gelmemiş olsa da, böyle bir CV’nin boşta kalacağını düşünmüyoruz. Kendisi firmaların pazarlama, reklamcılık ve grafik tasarım departmanlarında işlere başvurmuş. Umarız tez vakitte bu güzel CV’nin karşılığını alır.

+
Müşteriye deneyim satmak sizi ayakta tutar!
:

Müşterilerinize muhteşem bir deneyim kazandırın ve onların sizin hayat boyu sadık müşterileriniz olduğunu görün.

Son on yılda hatta daha fazla sürede, Apple inanılmaz basit arayüzler ve sezgilerle etkileşime giren ürünleriyle dikkat çekti ve çekmeye de devam ediyor. Malum iPhone 8 ve iPhone X ile yine gündemde yerini korumaya devam ediyor.

Sizler de biliyorsunuz ki Apple, herhangi ürünlerinden birinin yeni sürümü çıktığında bile büyük ses getirmesiyle ünlü. Öyle ki aslında, şirket diğer ürünlerde bulunan bir özelliği piyasaya sürse dahi, genellikle yenilik olarak övülüyor…

Şirket, bir premium ürün sağlayıcısı olarak ürünlerinin pahalı olduğunu bile kabul ediyor. Tam olarak hedef kitlesini anlayarak müşterilerini özel ve seçkin bir şeyin parçası gibi hissettirmeye gayret ediyor.

Apple hayranlarına neden pahalı olan bir ürüne para harcamalarını sağlayacak nedenleri de sıralamaktan geri kalmıyor. Onların başında da en önemlisi müşterilerine sunduğu muhteşem deneyim imkanı ve kendilerini özel hissetmelerini sağlaması olduğunu söylemek mümkün.

Deneyime odaklanmak için Apple olmak zorunda değilsiniz. Neden mi?

Hepimiz, satın aldığımız ürünlerde en iyi deneyimi yakalamak istiyoruz. Herhangi bir şirket tarafından biraz haksızlığa uğradığımızda, bize “kötü muamele” yapıldığını çevremiz ve diğer müşterilerle paylaşmak için sosyal medyada durumu anlatmayı tercih ediyoruz.

Pek çok işletme, müşteri deneyimi hakkında konuşmaya odaklanırken, az sayıda kişi aslında bunu sunmaya odaklanmış durumda. Bunun böyle olmasının nedenleri ise;

Müşteri deneyimi, teknoloji şirketleri içindir.

Müşteri deneyimi pahalıdır. Bunun için daha fazla insana ihtiyaç var.

Yeni satışlar daha önemlidir.

Asıl mesele, girişimciler tarafından işletilen işletmelerden, daha hareketli bölümlere ve daha yüksek bütçeli büyük kuruluşlara kadar her bir iş için yüksek kaliteli müşteri deneyimine odaklanılması gerektiğidir.

İlk aşamada bir girişimci olarak sınırlı bir bütçe, kaynak ve zamanla en yüksek müşteri deneyimini sunmaya nasıl odaklanabilirim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz… Cevap çok basit. Her bir müşteriyi, sizinle ve işletmenizle etkileşime girdiği müddetçe hoş sürprizlerle onları şaşırtın.

Neden cep telefonu servis sağlayıcıları ve TV sağlayıcıları kötü bir üne sahip hiç düşündünüz mü? Çünkü her zaman söz verdiklerini yapmazlar. Örneğin; hizmetleriyle ilgili en ufak bir sorun yaşadığınızda, biriyle konuşmak için resmen çırpınırsınız.

Bu yalnızca kişiden kişiye etkileşimler için geçerli değildir. Çoğu zaman, bu tür işletmeler korkunç kafa karıştırıcı web sitelerine ve uzun süreli geri bildirim süreçlerine de sahiptirler. Genel olarak, onlarla uğraşmak korkunç bir deneyimdir.

İşte bu durumda küçük bir işletme olmanın avantajını yaşayabilirsiniz. Müşterilere sözlü veya e-posta yoluyla yanıt verme ya da ürününüzün yanında küçük hediyeler göndererek onları hem mutlu edip hem de şaşırtabilirsiniz.

Daha sonra bunu sürekli hale getirdiğinizde müşterinizde yaratmış olduğunuz deneyim sayesinde onu sadık müşterilerinizden biri durumuna getirirken başka sadık müşterilere de ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

+
Markanızın itibarına güveniyor musunuz?
:
RepMan Forum'un yedincisi gerçekleştirildi.
+
Yalnızca iyi olmak yetmez
:
RANCE CRAIN Advertising Hall of Fame'e dahil edilen Nestlé Group'un eski CEO'su ve onursal başkanı Peter Brabeck-Letmathe, bugünün dünyasında yalnızca iyilik yapmanın yeterli olmadığını düşünüyor. Ona göre iyi olduğunuzun iletişimini de yapmak durumundasınız.