X
+
Ekip toplantısı yapmanız gereken en uygun saat
:

Çalışanlarınızın en dikkatli olduğu saatin ne zaman olduğunu biliyor musunuz?

Bir çalışanın her yıl kaç toplantıya girdiğini biliyor musunuz? ABD’de her gün yaklaşık 11 milyon toplantı gerçekleşiyor. Arama sonuçları arasında gezinmeye devam edin; ayrıca, çalışanların kaç tane toplantıdan nefret ettiğini ve toplantıların ne kadar değersiz olduklarını da göreceksiniz. Dürüst olmak gerekirse hangimiz böyle düşünmüyoruz ki…

Farkında olmayabileceğiniz, toplantı memnuniyetinin çalışanların memnuniyetine katkıda bulunmasıdır. (Toplantılarla Çalışan Memnuniyeti: İş tatmini için güncel bir fırsattır). Bu sıklıkla karşılaşılan organizasyonlarda geçerlidir.

Toplantılarınızda çalışanların memnuniyetini arttırmanıza yardımcı olacak 3 ipucundan bahsedelim:

1. Toplantılar, çalışanlarınızın yorulmasına neden olur, bu yüzden yalnızca gerekli olduğunda toplantı yapın:

Bilim adamları, sık karşılaşılan toplantıların çalışanlarda yorgunluğa neden olduğunu bulmuşlardır.Toplantıların uzunluğu değil, toplantıların yapıldığı sıklık, çalışanların yorulmasına neden olur.

Unutmayın: Toplantılar yapmakta fayda vardır, ancak gerekli gereksiz sürekli toplantı yapmak sizi verimli bir sonuca götürmez.

2. Bir toplantı yapacaksanız saat 10: 00 olarak planlayın.

Her birimizin çevremize uyum sağlamamıza yardımcı olan bir saat vardır. Enerji seviyelerimizin kontrol altında olduğu ve günlük ritmimizin ayarlandığı…

Kişiler arası bazı farklılıklar olsa da, hepimiz de aynı gibidir

3. Bir toplantı yaptığınızda etkileşim kurmaya özen gösterin.

Çalışanların bir toplantı başarısını nasıl yargıladığını etkileyen birçok faktör vardır:

  • Yazılı gündem kullanımı
  • Zamanında başlamak ve bitirmek
  • Uygun tesisler, iklim kontrolü ve kaynakları
  • Gündem maddelerinin tamamlanması

Ancak, çalışanların toplantıların etkinliğini ölçmek için kullandığı en önemli faktör, toplantıların ne kadar etkileşimli olduğudur.

Etkileşim, diğer her alanda eksikliklerin giderilmesini sağlayacaktır. Karşılıklı etkileşimi arttırmaya özen gösterin. Etkileşimin olmadığı bir toplantının verimliliğinden bahsedemeyiz.

Bir daha ki toplantınızda dediklerimize dikkat ettiğiniz takdirde farkı göreceksiniz.

+
Ne, nasıl yapılmaz: Brief
:
Reklam ajanslarının stratejistlerine kötü brief'i sorduk.
+
WhatsApp her gün 1 milyar kullanıcıya hizmet sağlıyor
:

Hepimizin çok sevdiği mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz yıl her ay 1 milyar kullanıcı tarafından kullanılan WhatsApp, dün blogundan duyurduğu habere göre artık her gün 1 milyar kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Fotoğraf paylaşımlarından grup konuşmalarına, Status üzerinden durum güncellemelerinden görüntülü aramalara kadar arkadaşlarımıza iletişime geçmemizi her alanda kolaylaştıran WhatsApp’ın bu kadar aktif kullanıcıya erişmiş olması şaşırtıcı değil elbette. Sürekli kendini güncellemeye ve yeni özellikler üretmeye devam eden uygulama duyurusunda farklı sayılar da paylaşmayı ihmal etmedi.

Bu rapora göre her gün uygulama üzerinden 55 milyar mesaj gönderimi yapılıyor. Bunun yanında her gün 4,5 milyar fotoğraf paylaşılırken 1 milyar da video paylaşımı yine WhatsApp üzerinden gerçekleştiriliyor. Dünya çapında 60 dilde hizmet veren WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1,3 milyar. Aylık kullanıcı sayısının artışı 1 milyar bandından sonra yavaşlamış olsa da kullanıma getirdikleri özellikler sayesinde ellerindeki kullanıcıların daha fazla etkileşime girmesini sağlamış olmaları takdir edilmesi gereken bir çalışmadır.

+
Kazakistan’dan tepki çeken cinsiyetçi kampanya
:
Seyahat acentası Chocotravel'ın reklam kampanyası toplumsal cinsiyet stereotiplerini yeniden üretmekle eleştiriliyor.
+
Reklam dünyasının acı kaybı Tuğrul Süer hayatını kaybetti.
:
Boommedyaworks ailesi olarak Tuğrul Süer’e Allah’tan rahmet; yakınlarına ve tüm reklam dünyasına başsağlığı diliyoruz.
+
Uyku halindeyken güzelleşmeye devam etme yolları
:

Güzellik bakımınızın en iyi zamanlarından bir tanesi gece saatleridir. Uykunuza dahil edeceğiniz güzellik sırları bakalım nelermiş;

Aloe vera yüz maskesi

Aloe vera; cildi beyazlatmaya, sivilcelerden kurtarmaya ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Cildiniz için uygun aloe vera maskesiyle hafta 2 kez uygulayarak canlılık verebilirsiniz.

Gözlerinizin altına E vitamin maskesi

Gözlerinizin altındaki cilt; kuru, ince ve erken kırışmaya yatkındır. Yaşlanmayı önlemek için, yatmadan önce E vitamin maskelerini uygulayın. Eczanelerde satılan E vitamin kapsüllerinin içerisine, balık yağı ve zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kez kullanacağınız maskeyi daha fazla kullanmamaya özen gösterin çünkü fazla doz tahriş veya şişmeye de yol açabilir.

Kirpiklere ve kaşlara hint yağıEski bir maskara fırçasını iyice yıkayın ve hint yağının içine daldırın. Geceleyin kaşlarınıza ve kirpiklerinize uygulayacağınız yağ, hızlı uzamasına ve yoğun göstermesine yarayacaktır.

Dudaklarınıza hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, kuru dudaklar için çok yararlıdır. Hindistan ceviz yağını yememek ve dudaklarınızın daha nemli kalmasını sağlamak için, gece sürerek daha etkili hale getirebilirsiniz. Dilerseniz, evinizdeki zeytinyağını da kullanabilirsiniz.

Saç nemlendirici 

Saçınız, gün boyunca agresif ortamların içerisinde hırpalanıyor. Donuk ve elektrikli saçın ana nedeni nem eksikliğidir. Saçınızı nemlendirmek için farklı sprey ve serum kullanabilirsiniz. Ancak banyodan sonra evinizdeki elma sirkesi ve su karışımıyla duruladığınızda saçlarınıza ahenk verebileceksiniz.

Ellerinizin yumuşaklığı

Ellerinizi yumuşak, hassas hale getirmek için yatmadan aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz;

  • Ellerinizi yıkayıp, nazik bir şekilde kese uygulayın. Sonra masaj yapıp tekrar yıkayın.
  • Ellerinizi kurulamadan her parmağınıza kalın bir nemlendirici krem tabakası uygulayın.
  • Daha sonrasında, ellerinize eldiven geçirip yatabilirsiniz. Ya da özel spa eldivenlerinden de yararlanabilirsiniz.
  • Sabah eldivenleri çıkarın ve kütikül yağını uygulayın.

Topuklarınızın sertliği

Yaz vakti, ayaklarınıza uygulayacağınız hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı en uygun zamandır. Önce topuklarınızı törpüleyin sonra yağ bakımını yapıp pamuklu çoraplarınızı giyip yatın.

+
Markanızın ulvi amacı ne?
:
Pelin Özkan pelinozkan@kapital.com.tr
+
PR Nedir? Ne Değildir? Nasıl Yapılır?
:

PR, Public Relations’ın kısaltılması ile iki kelimeden oluşan bir terimdir. Public Relations‘ın (PR) Türkçesi ise “Halkla İlişkiler“dir.

PR, (Halkla İlişkiler) görüş ve davranışları etkileyerek, kurum kimliği üzerine bir anlayış yaratan ve algılamaya sahip çıkan bir ilişkiler silsilesi olarak tanımlanabilir.

PR, (Halkla İlişkiler) çalışmalarının amacı; itibarı korumak, desteklemek, artırmak ve düşünce, davranış biçimlerine etki edebilmektir.

Halkla İlişkiler, davranışlarımızın, söylediklerimizin ve başkalarının hakkımızda söylediklerinin sonuçları ile, yani “itibar – tanınma” ile ilgili bir uzmanlık alanıdır.

Halkla İlişkiler faaliyetleri, bir organizasyon ile hedef kitlesi arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla yapılan, önceden planlanmış çalışmalar bütünüdür. Burada organizasyon; özel bir firma, kamu kurumu, sivil toplum örgütü ya da bir kişi de olabilir.

akademik pr

Halkla İlişkiler

PR (Halkla İlişkiler)’ın Akademik Tanımı

Kamuya ya da özel sektöre ait kuruluşların olumlu bir imaja sahip olmaları için gerekli tanıtım politikasının saptanması, kuruluşların bu doğrultuda yönlendirilmesi, insan grupları ve kuruluşlar arasında bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması için yapılan planlı faaliyetlerdir.

PR (Halkla İlişkiler)’ın Uluslararası Tanımı

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin 1954 tarihli kongresinde kabul edilen tanımına göre ise halkla ilişkiler: Bir işletmenin ya da özel veya kamusal bir kuruluşun bağlantı kurduğu veya kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim görevidir.

PR

PR

Halkla ilişkiler, belli bir davranışı benimsetmek ya da belli yönde hareket oluşturmak için halkı inandırma, ikna etme sanatıdır. PR, (Halkla İlişkiler) ilişkiler inşa eder.

Halkla ilişkiler, belirtilmiş hedef kitleleri etkilemek amacıyla hazırlanmış, planlı,inandırıcı bir iletişim çabasıdır. Halkla ilişkiler, kamuoyunu etkileme ve ondan etkilenme sürecidir.

Halkla ilişkiler, bir işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan ayrıcalıklı bir yönetim görevidir.

Halkla ilişkiler, yönetimin izlemekte olduğu politikanın halka benimsetilmesi, çalışmaların sürekli ve tam olarak halka duyurulması, yönetime karşı olumlu bir hava yaratılması, bunun yanı sıra halkında yönetim hakkında ne düşündüğünü ve yönetimden ne istediğinin bilinmesi ve halkla işbirliği sağlanması işlevidir.

PR

PR

“PR” geliştirdiği stratejiler, uyguladığı teknikler, yapmış olduğu çalışmalar ile kurumların, fikirlerini ve hizmetlerini sundukları topluluklar ile devamlı iletişim içinde olmasını sağlar.

PR, kuruluş yöneticilerinin programlarını uygulayabilmek, hem kuruluş hem de halka hizmet verebilmek için eğilimleri, istekleri analiz etmek ve sonuçlarını tahmin etmeye yönelik sosyal bilim ve sanattır.

PR Neden Gereklidir?

Sınırların kalktığı ve dünyanın yerel bir işletmeye döndüğü dünyada rekabet git gide zorlaşıyor. Çağın gerekliliklerini yerine getirmenin yanında rekabetin beraberinde getirdiği zorlukları aşmak da ayrı bir beceri gerektiriyor. Bu aşamada stratejik danışmanlık ve tanıtımın ne denli önemli olduğu ayrı bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün küçülen dünyada şirketler “nasıl daha fazla satarım” sorusundan daha çok “marka ve kaliteyi nasıl oluştururum” sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Dünyanın en iyi ve en kaliteli ürününü en ucuza üretiyor olsanız bile bundan kimsenin haberi yoksa geri dönüşü olmayan bir hizmet ve ürün ortaya koymanın hiçbir anlamı olmuyor. İşte bu noktada devreye PR giriyor.

PR’ın tanımını ve gerekliliğini yazarken hızla gelişen internet teknolojisini de göz ardı etmek mümkün değil. İnernet teknolojisinin hızla büyümesi ve dijitalleşmenin gittikçe yaygınlaşması PR’ın da Dijitalleşmesine neden oldu. Bizde bu yazımıza ek olarak Dijital PR Nedir?’i ekledik.

digital-pr-seo-ismail ünlü

Dijital PR Nedir?

Dijital PR; online-internet ortamında var olan bir markayı, bir şirketi, bir kurumu, bir projeyi veya bir online varlığı yönetmek ve iyileştirmek için yine online yöntem ve araçların kullanılmasıdır.

Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme-paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması faaliyetlerinin bütününe Dijital PR yani dijital halkla ilişkiler denir. 

+
140’ıncı yılında Wimbledon’ın eşsiz hikâyesi
:

Wimbledon Tenis Turnuvası, 140’ıncı yılını iki yeni reklam filmi ile karşılıyor. McCann London imzalı “In Pursuit of Greatness” kampanyası kapsamında hazırlanan filmlerde, turnuvaya benzersiz kimliğini kazandıran değerlere vurgu yapılıyor.

Bu yıl 3 Temmuz tarihinde başlayacak olan turnuva öncesinde hazırlanan reklam filmlerinin ilkinde, araştırmacılardan ve editörlerden oluşan bir grup tarafından kütüphanelerden, müzelerden ve basın arşivlerinden elde edilen fotoğrafların stop motion tekniği ile kurgulanması ile ortaya çıkan hikâye eşliğinde, turnuvanın 140 yıllık tarihi boyunca hiç değişmeyen beyaz giyme kuralı anlatılıyor.