X
+
P&G kurumsal vatandaşlık raporunu paylaştı
:
Tankut Turnaoğlu'nun ev sahipliğinde bu sabah gerçekleşen basın toplantısı, P&G Türkiye'nin sosyal sorumluluk çatısı altında attığı adımlara odaklandı.
+
Brand Week Istanbul biletleri Biletix’te!
:
Brand Week Istanbul 6 - 10 Kasım'da Zorlu Center PSM'de gerçekleşecek. Yerinizi şimdiden ayırtın.
+
Hayatı hızlandırmak
:
E-ticaretin büyük oyuncuları, hayatımızın içine sızıp işimizi kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyor ama sıradaki soru şu: Bölgeler, ülkeler, insanlar alışkanlıklarıyla ayrışmaya başladıkça iki farklı dünyaya doğru mu gidiyoruz?
+
LEGO Türkiye reklam ajansını seçti
:
Markanın tüm kreatif çalışmalarını yürütecek ajans belli oldu
+
AİHM’den işyerinde mesajlaşma kararı
:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi geçtiğimiz Salı günü, işverenlerin çalışanlarının epostalarını onlardan izinsiz olarak inceleyemeyeceği hükmünü verdi. Romanya’da işten çıkartılan bir çalışanın AİHM’de görülen davasının sonucu olarak verilen hükümde çalışanların kullandıkları bilgisayarlardaki kişisel yazışmalarının önceden haber verilmeksizin incelenmesi haksız bulundu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte buna bağlı ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümü de gelişmeye devam ediyor. ABD’de şirketlerin, çalışanların üzerinde daha fazla otoriteye sahip olmasının karşısında Avrupa’nın kişisel gizliliğe önem veren bu kararı da henüz tüm dünyada bir fikir birliği olmadığını ortaya koyar cinsten.

Kişisel yazışmaların okunması

Romanyalı çalışan Bogdan Mihai Barbulescu şirketinde müşterileri ile iletişimde olmak adına Yahoo Messenger hesabı kurmuştu. 13 Temmuz 2007 gününde Barbulescu’nun işverenleri kendisini çağırıp, Barbulescu’ya özel yazışmalarının çıktısını göstermişti. Barbulescu Yahoo Messenger hesabı üzerinden ailesi ve nişanlısı ile özel hayatıyla ilgili yazışmalarının olduğu bu yazışmaların gösterilmesinden 2 hafta sonra işten çıkartılmıştı.

Bu olayın üstüne dava açan Barbulescu, Romanya mahkemeleri tarafından haksız bulunmuş, davayı AİHM’ye taşımıştı. AİHM’de ilk verilen karar 6’ya 1 oy ile işverenleri haklı bulmuştu. İş yerinde çalışanların işlerini yerine getirip getirmediklerini anlamak adına ve yazışmaların bağlamını görmek adına kişisel yazışmaların okunmasını haklı bulmuştu. Bu kararı haklı bulmayan Barbulescu süreci devam ettirmişti. AİHM’nin nihai karar organı Büyük Daire ise son karar olarak işçilerin yazışmalarının ancak önceden haber verildiği takdirde incelenebileceğini, aksinin kişisel gizlilik haklarının ihlali olacağı kararını verdi.

+
Marka inşa edememek ekonominin belini büküyor
:
GroupM Global Başkanı Irwin Gotlieb, marka inşası konusunda yaşanan devasa boşluğun ekonomiyi aşağıya çektiğine inanıyor. Irwin'e göre şimdilerde tüm müşteriler, Sir Martin Sorrell'in "kısa vadelik" olarak tanımladığı durumdan mustarip.
+
Ne, nasıl yapılmaz: Brief
:
Reklam ajanslarının stratejistlerine kötü brief'i sorduk.
+
WhatsApp her gün 1 milyar kullanıcıya hizmet sağlıyor
:

Hepimizin çok sevdiği mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz yıl her ay 1 milyar kullanıcı tarafından kullanılan WhatsApp, dün blogundan duyurduğu habere göre artık her gün 1 milyar kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Fotoğraf paylaşımlarından grup konuşmalarına, Status üzerinden durum güncellemelerinden görüntülü aramalara kadar arkadaşlarımıza iletişime geçmemizi her alanda kolaylaştıran WhatsApp’ın bu kadar aktif kullanıcıya erişmiş olması şaşırtıcı değil elbette. Sürekli kendini güncellemeye ve yeni özellikler üretmeye devam eden uygulama duyurusunda farklı sayılar da paylaşmayı ihmal etmedi.

Bu rapora göre her gün uygulama üzerinden 55 milyar mesaj gönderimi yapılıyor. Bunun yanında her gün 4,5 milyar fotoğraf paylaşılırken 1 milyar da video paylaşımı yine WhatsApp üzerinden gerçekleştiriliyor. Dünya çapında 60 dilde hizmet veren WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1,3 milyar. Aylık kullanıcı sayısının artışı 1 milyar bandından sonra yavaşlamış olsa da kullanıma getirdikleri özellikler sayesinde ellerindeki kullanıcıların daha fazla etkileşime girmesini sağlamış olmaları takdir edilmesi gereken bir çalışmadır.

+
Kazakistan’dan tepki çeken cinsiyetçi kampanya
:
Seyahat acentası Chocotravel'ın reklam kampanyası toplumsal cinsiyet stereotiplerini yeniden üretmekle eleştiriliyor.
+
PR Nedir? Ne Değildir? Nasıl Yapılır?
:

PR, Public Relations’ın kısaltılması ile iki kelimeden oluşan bir terimdir. Public Relations‘ın (PR) Türkçesi ise “Halkla İlişkiler“dir.

PR, (Halkla İlişkiler) görüş ve davranışları etkileyerek, kurum kimliği üzerine bir anlayış yaratan ve algılamaya sahip çıkan bir ilişkiler silsilesi olarak tanımlanabilir.

PR, (Halkla İlişkiler) çalışmalarının amacı; itibarı korumak, desteklemek, artırmak ve düşünce, davranış biçimlerine etki edebilmektir.

Halkla İlişkiler, davranışlarımızın, söylediklerimizin ve başkalarının hakkımızda söylediklerinin sonuçları ile, yani “itibar – tanınma” ile ilgili bir uzmanlık alanıdır.

Halkla İlişkiler faaliyetleri, bir organizasyon ile hedef kitlesi arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla yapılan, önceden planlanmış çalışmalar bütünüdür. Burada organizasyon; özel bir firma, kamu kurumu, sivil toplum örgütü ya da bir kişi de olabilir.

akademik pr

Halkla İlişkiler

PR (Halkla İlişkiler)’ın Akademik Tanımı

Kamuya ya da özel sektöre ait kuruluşların olumlu bir imaja sahip olmaları için gerekli tanıtım politikasının saptanması, kuruluşların bu doğrultuda yönlendirilmesi, insan grupları ve kuruluşlar arasında bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması için yapılan planlı faaliyetlerdir.

PR (Halkla İlişkiler)’ın Uluslararası Tanımı

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin 1954 tarihli kongresinde kabul edilen tanımına göre ise halkla ilişkiler: Bir işletmenin ya da özel veya kamusal bir kuruluşun bağlantı kurduğu veya kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim görevidir.

PR

PR

Halkla ilişkiler, belli bir davranışı benimsetmek ya da belli yönde hareket oluşturmak için halkı inandırma, ikna etme sanatıdır. PR, (Halkla İlişkiler) ilişkiler inşa eder.

Halkla ilişkiler, belirtilmiş hedef kitleleri etkilemek amacıyla hazırlanmış, planlı,inandırıcı bir iletişim çabasıdır. Halkla ilişkiler, kamuoyunu etkileme ve ondan etkilenme sürecidir.

Halkla ilişkiler, bir işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan ayrıcalıklı bir yönetim görevidir.

Halkla ilişkiler, yönetimin izlemekte olduğu politikanın halka benimsetilmesi, çalışmaların sürekli ve tam olarak halka duyurulması, yönetime karşı olumlu bir hava yaratılması, bunun yanı sıra halkında yönetim hakkında ne düşündüğünü ve yönetimden ne istediğinin bilinmesi ve halkla işbirliği sağlanması işlevidir.

PR

PR

“PR” geliştirdiği stratejiler, uyguladığı teknikler, yapmış olduğu çalışmalar ile kurumların, fikirlerini ve hizmetlerini sundukları topluluklar ile devamlı iletişim içinde olmasını sağlar.

PR, kuruluş yöneticilerinin programlarını uygulayabilmek, hem kuruluş hem de halka hizmet verebilmek için eğilimleri, istekleri analiz etmek ve sonuçlarını tahmin etmeye yönelik sosyal bilim ve sanattır.

PR Neden Gereklidir?

Sınırların kalktığı ve dünyanın yerel bir işletmeye döndüğü dünyada rekabet git gide zorlaşıyor. Çağın gerekliliklerini yerine getirmenin yanında rekabetin beraberinde getirdiği zorlukları aşmak da ayrı bir beceri gerektiriyor. Bu aşamada stratejik danışmanlık ve tanıtımın ne denli önemli olduğu ayrı bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün küçülen dünyada şirketler “nasıl daha fazla satarım” sorusundan daha çok “marka ve kaliteyi nasıl oluştururum” sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Dünyanın en iyi ve en kaliteli ürününü en ucuza üretiyor olsanız bile bundan kimsenin haberi yoksa geri dönüşü olmayan bir hizmet ve ürün ortaya koymanın hiçbir anlamı olmuyor. İşte bu noktada devreye PR giriyor.

PR’ın tanımını ve gerekliliğini yazarken hızla gelişen internet teknolojisini de göz ardı etmek mümkün değil. İnernet teknolojisinin hızla büyümesi ve dijitalleşmenin gittikçe yaygınlaşması PR’ın da Dijitalleşmesine neden oldu. Bizde bu yazımıza ek olarak Dijital PR Nedir?’i ekledik.

digital-pr-seo-ismail ünlü

Dijital PR Nedir?

Dijital PR; online-internet ortamında var olan bir markayı, bir şirketi, bir kurumu, bir projeyi veya bir online varlığı yönetmek ve iyileştirmek için yine online yöntem ve araçların kullanılmasıdır.

Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme-paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması faaliyetlerinin bütününe Dijital PR yani dijital halkla ilişkiler denir.