X
+
Sosyal fayda iletişimi üzerine
:
İletişim tasarımcısı Rauf Kösemen, şirketlerin artık kendilerini sürdürülebilirlik kriterlerine göre ayarlaması gerektiği görüşünde.
+
Yöneticilerinin bilmesi gereken, Elon Musk’ın en önemli kreatif özelliği
:

Dünyanın en büyük girişimcilerinden biri olan Elon Musk’ın başarısının arkasındaki sırrı biliyor musunuz? Kim bilmek istemez ki? Özellikle şirket yöneticileri için inanılmaz derecede önemli olan bu özelliği bir çok kişiyi şaşırtacaktır.

Elon Musk, “çoğu zaman doğru soruları sormak, cevaptan daha zordur. Eğer doğru soruyu tespit edebilmişsen muhtemelen cevabı bulmak daha kolay olacaktır.” diye düşünüyor. Evet, işin sırrı “doğru soruyu sorabilmek.”

Doğru Soruyu Bulma Süreci: 

Elon Musk, ilk zamanlarda sorduğu soruların çok sıradan olduğunu hatırladığını paylaşıyor. “Daha fazla oyun oynayabilmek, yaşayabilmek ve bilgisayar başında zaman geçirmek için nasıl para kazanabilirim?” soruları ilk girişimleri olan x.com ve Zip2’yu hayata geçirmesini sağlamış. Bu girişimlerinden kazandığı paraların aktarılması sürecindeki sıkıntıları görünce de daha rahat bir para aktarımı için PayPal projesini hayata geçirmiş.

Elon Musk: “Evreni ne kadar iyi anlayabilirsek, o kadar doğru soruları sorabiliriz” diyor.

SpaceX projesi için doğru soruyu nasıl buldu? 

SpaceX’in çok cesur bir başarı olduğunu belirtmekle beraber ilk olarak hatalı soru sorma sürecini ele almak lazım. Musk ilk olarak “dünya dışında yiyecek problemini aşmayı başarırsak Mars’ta kolonileşebiliriz” düşüncesi üzerinde yoğunlaşmış ve bir sera projesi üzerinde birkaç yüzbin dolar para harcamış ve son olarak roket satın almaya kadar gelmiş. Her bir roket bir kaç milyon dolara mal olduğu için bütçesinin yetmeyeceğini anlamış.Matematik yardımcı olmayınca Musk yeni bir soru sordu “roketler neden bu kadar pahalı?” Roketlerin bu kadar pahalıya mal olması için hiç bir mantıklı sebep bulamayınca daha ucuzunu üretebileceğine karar vermiş. Uçak gibi yerden kalkan ve geri inebilen roketler sayesinde maliyetleri çok ciddi oranda düşürebilecekti. Daha önce kimse böyle bir şey yapabileceğini düşünmediği için ve bu ucuz roket sistemlerinin uzay yolculuğunun temelini oluşturacağını düşündüğü için de SpaceX doğmuş.

Çoğu zaman başarısızlıklarımızdan ders almamız gerektiğini okuruz veya başkalarına öğütleriz fakat Elon Musk’ın aldığı bu ders gerçekten çok büyük fayda sağlamış. Bu nedenle doğru dersi alabilmek için de gerçekten doğru soruları sormamız gerektiğini kavramalıyız.

Elon Musk, doğru soruları sormayı öğrenmenin mümkün olduğunu söylemesi de bu yöndeki umutlarımızı artırıyor.

Çoğumuzun yaptığı hatalardan biri de “bunu kesin başkası düşünmüştür” diye düşünmek ve düşüncelerinden hemen vazgeçmek. Eğer gerçekten iyi bir şey bulduğunuzu düşünüyorsanız üzerine cesurca gidin, araştırın ve geiştirin. Belki de sizden önce düşünenlerden çok daha iyisini yapabileceksiniz.

+
ANTİKAD.ANTALYA İŞ KADINLARI DERNEĞİ BAŞKAN VE ÜYELERİ BMWORKS OFİSİMİZİ ZİYARET ETTİLER.
:

ANTİKAD.Antalya İş Kadınları Derneği, Değerli Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri BMWORKS:Antalya ofisimizi ziyaret ettiler.
Karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak,Güzel Antalya'mız için birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. 
Görüşmenin taraflar ve güzel Antalyamız için faydalı sonuçlar yaratmasını temenni ediyoruz.
BMWORKS.Beste ERKİN.

+
Facebook genç nesilleri 'yalnızlaştırıyor'
:

Genç nesillerin yaşlılara kıyasla daha fazla yalnızlık çektiği, çünkü arkadaşlıkların giderek daha büyük bir kısmının sosyal medya üzerinden kurulduğu belirtiliyor.

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu Building Society Nationwide, sosyal medyayla büyüyen milenyum kuşağının en yalnız nesil olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 89'u yalnızlık çektiklerini söylüyor. 55 yaş üzerindeki katılımcılarda dahi bu oran yüzde 70'lerde kalıyor.

18 - 34 yaş arası katılımcılar ise sosyal medyadaki arkadaş sayısının gerçek hayattaki arkadaş sayısından en az dört kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Bulgular, katılımcıların ortalama 65 'sosyal arkadaşı' olduğunu, buna karşılık gerçek hayatta ortalama 14 arkadaşlarının var olduğunu gösteriyor.

Ancak milenyum kuşağında 'sosyal arkadaş' sayısı 103'e kadar çıkıyor.

Araştırma bir yandan da yalnızlık çekenlerin nasıl internetteki dolandırıcıların tuzaklarına düştüğünü ortaya koyuyor.

Yalnızlık çektiğini söyleyenlerin yüzde 36'sı, internette birilerine güvendiği için dolandırıldığını söylüyor.

Aynı oran, kendisini yalnız hissetmeyenler için yüzde 9'da kalıyor.

+
Pasifik Okyanusu'nda 'yeni bir kıta': Zelandiya
:

Dünyada 7 kıta olduğunu düşünüyorsunuz değil mi?

Tekrar düşünün, çünkü bilim insanları Yeni Zelanda'da Pasifik Okyanusu'nun altında görünen büyük kara parçasının yeni bir kıta olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları uzun zamandır, Yeni Zelanda'nın en yüksek ucu Mount Cook dağının önündeki Zelandiya'nın kıta olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Zelandiya ismi ilk kez jeofizikçi Bruce Luyendyk tarafından 1995'te koyulmuştu.

Araştırmacılar, Amerika Jeoloji Topluluğu dergisinde yayımlanan son çalışmada, Zelandiya'nın yüzölçümünün 5 milyon kilometrekare olduğunu belirtiyor.

Yani neredeyse Türkiye'nin altı katından daha büyük.

Araştırmanın baş yazarı Nick Mortimer, "Zelandiya'yı bir kıta olarak tanımlamanın bilimsel değeri, kıtaların listesine bir isim daha eklemekten çok daha fazla" diyor.

Mortimer, Zelandiya'nın suyun altında bütün şekilde durabilmesinin, toprağın birbirine tutunma özelliği ve kıtasal kabuk üzerindeki araştırmalara yardım olacağını belirtiyor.

'Zelandiya: Açığa Çıkan Kıtamız' adlı kitaplarında da araştırmacılar Nick Mortimer ve Hamish Campbell, Zelandiya'nın aynı zamanda Yeni Zelanda'yı 'ada' konumundan 'kıta' konumuna taşıyacağı için önemli olduğunu söylüyorlar.

Mortimer ve Campbell, kıtanın potansiyel enerjisinin, mineraller ve doğal kaynaklarının ülkeyi ekonomik anlamda güçlendireceğini vurguluyorlar.

+
Fotoğraflarla: Yılın en iyi basın fotoğrafları
:
+
Nokia 3310 Yılan oyunuyla geri dönüyor
:

Efsanevi cep telefonu modeli Nokia 3310, Yılan (Snake) oyununu içerecek şekilde geri dönüyor.

Barcelona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde (Mobile World Congress) tanıtılan yeni Nokia 3310, daha önce Nokia için Android işletim sistemini içeren akıllı telefonlar üreten Finlandiyalı girişim HMD Global tarafından üretiliyor.

Kullanıcılar arasında popüler olması ve dayanıklı bir model olarak görülmesi sebebiyle ikonikleşen Nokia 3310'dan 2005 yılında üretimine son verilmeden önce 126 milyon adet üretilmişti.

Fiyatı 50 euro olacak

Üretilmeye başlanmasından 17 yıl sonra tekrar kullanıcılarla buluşacak olan telefonun öncekinden daha büyük bir ekranı olacak.

Orijinalinde bulunmayan arka kamera yeni modellerde karşımıza çıkacak.

50 euro'dan satılacak telefonda bağlantı hızı 2.5G olacak. Günümüzde akıllı telefonların bağlantı hızı ise genelde 3G ya da 4G oluyor.

Nokia 3310 orijinal işletim sistemi S30 ile piyasaya çıkacak. Bu işletim sistemiyle internette dolaşabilseniz de Android ya da iOS telefonların aksine sınırlı sayıda uygulamaya erişim sağlanabilecek.

Kamerası ise iki megapiksel çözünürlüğe sahip.

Telefonun 2017'nin ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.

'Çok iyi bir hamle'

BBC'ye konuşan teknoloji danışmanı Ben Wood, "3310 kitlelere ulaşan ilk mobil telefondu, bu yüzden kendisine karşı yüksek oranda nostalji ve sevgi bulunuyor" dedi.

Wood, HMD'nin üç adet Android telefonu piyasaya sürmesi takdirinde bu kadar ilgi görmeyeceğini ancak 3310'un tekrar üretilmesinin çok iyi bir hamle olduğunu söylüyor.

Efsaneleşen Yılan oyunun yüklü olacağı telefonun 22 saat konuşma kapasitesiyle bateri gücünün yüksek olması bir avantajı olarak ortaya çıkıyor.

Dört farklı renkte üretilen telefonun arkasındaki baterisi ise çıkarılabilecek.

HMD'nin CEO'su Arto Nummela, bu modeli 'dijital detoks ya da tatil telefonu' olarak tanımlıyor

+
Yolcuların pek bilmediği, uçak yolculuklarıyla ilgili 10 gerçek
:

Her mesleğin kendine has sırları olduğu bilinen bir gerçek. Söz konusu havayolu olunca tabi insan biraz tedirginlik duymuyor değil. Neyse ki bazı havayolu çalışanları bu gizli bilgileri sosyal medyada paylaşmaktan çekinmiyorlar.

1- Her küçük arıza hemen onarılmaz 

Tabi ki uçuş güvenliğini etkileyebilecek şeylere izin verildiğini düşünmemelisiniz. Kalkış öncesi yapılan kontrol listesi inanılmaz derece kalabalık. Ama bazen gecikmeler yaşanmasın diye bazı ufak arızaları sonra çözülmek üzere beklemeye alınabiliyormuş.

2- Uçak kapılarının yanında tutma kolları neden var? 

Hiç dikkat ettiniz mi? Kapıların yanında tutma noktaları var. Bu noktalar, görevliler acil çıkış hazırlığı yaparken panikleyen yolcuların onlara çarpıp aşağı düşmelerini engellemek, sağlam durabilmelerini sağlamak amacıyla kabin görevlileri için yapılmış.

3- Kaptan pilot ve yardımcı farklı şekilde beslenir

Kaptan ve yardımcı pilotlar olası sorunların önüne geçilebilmesi için farklı yemekler yerler. Aslında en azından havacılık kurallarına göre öyle olması gerekiyor ama bir çok firma bu kuralı pek uygulamıyormuş. Umuyoruz ki bir alerji durumu yaşanmaz.

4- Bagajınızın açılmasını önlemek için kilit takmayın

Bagaj kontrolü yasal bir hak olduğu için kilit takmanız onun açılmayacağı anlamına gelmiyor. Hatta çoğu zaman bir kalemle rahatlıkla açabiliyorlar. Bu nedenle takmamanızı öneriyor havayolu çalışanları. Bazı durumlarda bagajınıza zarar verilebilir kilit açılırken.

5- Uçuş sırasında sigara içmek neden yasak? 

Eskiden uçuşlarda sigaraya izin verilirken şu anda neden verilmiyor? Yangın? İçmeyenlerin sağlığı?

Bunlar etken olabilir ama izin verildiği dönemlerde bile bu nedenle tek bir yangın meydana gelmemiş. Asıl sebep tabi ki ekonomik. Tepelerde bulunan hava akım noktalarında hava sürekli filtreleniyor ve sigara dumanı bu filtrelere ve ekipmana çok zarar veriyor ve çabuk eskimesini sağlıyor. Bu nedenle uçuşlarda sigara yasaklanmış.

6- Neden hala cep telefonlarını kapatıyoruz? 

Bir telefon asla uçakta bir hata olmasına neden olmaz. Bu büyük bir efsane fakat radyo sinyallerinin karışmasına ve statik yüklenerek gürültü oluşmasına sebep olabilir. Bu durumda pilotun konuşmaları tam aktarılamayabilir veya gelen cevaplar iyi duyulamayabilir bu nedenle kapatılması isteniyor. Tabi ki kabin çalışanlarının bile bu kuralı sıklıkla esnettiği söyleniyor.

7- Havayolu firması çalışanları ve yakın aileleri ücretsiz uçar

Aslında ücretsiz demek pek adil olmayabilir. Biletlerin büyük bir bölümü vergilerden ve harçlardan oluşur. Havayolu firmaları da çalışanlarına uçuşu ücretsiz verir sadece vergiler ve harçlar çalışan tarafından ödenir.

8- Lavabolar dışarıdan çok rahat bir şekilde açılabilir

Tabi ki bu mahremiyetinize darbe vurmak için değil güvenlik amaçlı. Bir yolcu içerde sorun yaşarsa rahatsızlanırsa kapıyı kırmak yerine bu gizli açma alanından rahatlıkla açabilmek için tasarlanmış.

9- Cam kenarındaki kollarda kaldırılabilir 

Cam kenarında oturanlar için kol bazen işkenceye dönüşebiliyor ama artık siz de benim gibi kolun kaldırılabildiğini öğrendiniz. Kolun altında bulunan küçük düğmeyi itin ve kolu kaldırın.

10- Bilet almak için en gün? 

Erken bilet almak bir çok zaman hayat kurtarsa da çarşamba ve cumartesi günleri bilet almak diğer günlere göre gerçekten daha uyguna gelebiliyor.