X
+
Algısını yönetmeyenin algısını yönetirler
:
İletişim teknolojileri değişse de, mecralar markalarla içerik üretme yarışına girişse de, danışmanlık şirketleri iletişim disiplinlerine el atsalar da, tedarik zincirleri aracıları ortadan kaldırsalar da toplumun algısına yön verme ihtiyacı ortadan kalkmıyor. Bediz Eker.
+
Belirsizliği yönetmek
:
Son 40-50 yıldır belirsizlikler içinde yaşıyoruz. Bugün sahip olunan büyüklükler, markalar, güçler bu süre içinde üretildi. Bu denli belirsizlik içinde bunlar nasıl başarıldı? Bekir Ağırdır.
+
Efsane fontlar telif engeline takıldı
:

Müzik sahnesinin sönmeyen beş yıldızı şerefine hazırlanan font projesi telif hakları yüzünden rafa kaldırıldı.

Kurt Cobain, David Bowie, John Lennon, Leonard Cohen ve Serge Gainsbourg… Her biri dönemine ve icra ettiği müzik türüne damga vurmuş beş sanatçı, geçtiğimiz günlerde, Fransız tasarımcılar Nicolas Damiens ve Julien Sens’ın Songwriters Fonts projesi kapsamında, en sevilen eserlerini kaleme aldıkları sayfalardan yeniden doğmuştu.

Ancak, bugün aramızda olmayan beş sanatçının el yazılarını inceleyerek birer fonta dönüştüren ve dileyen herkesin erişimine açan ikilinin projesi telif hakları ihlali nedeniyle sona ermiş gözüküyor. Songwritersfonts.com adresinde “Hello, Goodbye.” başlığıyla yaptıkları açıklamada şöyle diyor ikili:

“Meşhur şarkı yazarlarının el yazılarından hareketle yarattığımız bir dizi fonttan oluşan SongwritersFonts projesini bir tasarım projesi olarak hayata geçirdik. Projenin tek amacı müzisyenlere ve gelecek nesil şarkı yazarlarına ilham verebilmekti. Ancak, bu projenin beklenmedik başarısı biraz fazla ileriye gitti… Fikri mülkiyet hakları sahiplerinin bizimle iletişime geçmeleri neticesinde, üzülerek, bu internet sitesini yasal gerekçelerden ötürü kapatmak zorunda olduğumuzu duyuruyoruz. Vedalaşmak zorunda olduğumuz için üzgünüz.”

+
En iyi 10 Illustrator fırçası
:

 

Çok kullanılan ücretsiz ve ücretli Illustrator fırçalarını sizler için inceledik. Fırçalar, Adobe Illustrator çalışmalarınızı güçlendirmenin harika bir yoludur. Illustrator’un temel araçlarıyla, ancak doğru fırça setiyle ve Illustrator’un vektör şekilleri üzerinde kullanılmasına izin veren esnek bir yolla uzun bir yol kat edersiniz. Herhangi bir çalışmanıza hızlı ve kolay bir şekilde doku ve karakter ekleyebilirsiniz.

Illustrator CC ile, o anda kullandığınız bilgisayar ne olursa olsun, kolay erişim için fırçalarınızı Creative Cloud kitaplığınıza kaydedebilirsiniz.

1) 8 serbest noktalarla gölgeleme Illustrator fırçaları

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: Chris Spooner

Tasarımcı Chris Spooner – aka Spoongraphics – Illustrator’un fırça aracıyla sanat eserinize çok detaylı ayrıntılar katmanıza yardımcı olmak için sekiz adet aşamalı gölgeleme fırçası hazırlamıştır.

Stippling, tonları ve gölgeleri oluşturmak için farklı yoğunluklarda çok sayıda nokta kullanan ve resimlerinizde retro efekt oluşturmak için özellikle etkili olan geleneksel bir tekniktir.

 

2) Rodeo

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: The Vector Lab

Halat çekmek için kullanabileceğiniz imgelerden biri. Rodeo, Adobe Illustrator CC için elle çizilmiş halat fırça. Herhangi bir yoldan uygulayabilir, ayrıca ip genişliğini ve rengini de istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

3) Kalem vuruşları

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: FudgeGraphics

64 serbest işaret kalem vuruşu seti ile keskinliğinizi açın ve tasarımlarınıza daha doğal, elle çizilmiş bir görünüm verin. Yüksek kalitede ve Illustrator’un CS’den itibaren tüm sürümleriyle uyumludur. Hem kişisel hem de ticari çalışmalar için ücretsizdirler.

 

4) Doodle çizgileri

Fiyat: Ücretsiz (kişisel kullanım için)
Sanatçı / Tasarımcı: Mels Fırçalar

El ile doodle çizmek sizin için çok zaman kaybettiriyorsa, ücretsiz kar fırtınası seti ile aynı görünümü elde edin. Bu, elle çizilmiş eskizlenmiş bir görünümün yanı sıra dekoratif sınırlar, kıvırcıklar ve doodle stil resimler oluşturmanıza olanak tanıyan çeşitli ve çok yönlü bir seçimdir. Kişisel kullanım için ücretsiz, ticari kullanım lisansı ise 20 TL gibi bir fiyata mal olmaktadır.

 

5) Çiçek vektörü ve fırça paketi

Fiyat: kişisel ve ticari kullanım için ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: Stok Grafik Tasarımları

Bu kullanışlı set çiçek tablasından esinlenilmiş fırçalar, stok sanatını projenize kazandırmak istediğiniz zamanlar için EPS varlık seti olarak da mevcuttur.

Sanatın kalitesi, Illustrator ile birlikte gelen ücretsiz çiçeklerle kıyaslanabilir ancak burada daha geniş bir seçim mevcut ve Illustrator’un varsayılan kaynak cephaneliğinin bir parçası olmadığını belli edecek kadar güzeller.

 

6) Tüylü Illustrator fırçaları

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: Mels Fırçalar

Tüylü bir etki eklemeniz mi gerekiyor? Mels Fırçalarından elde edilen bu sekiz kıllı Illustrator fırçaları, farklı tonlar kullanarak onları oluşturabilirsiniz. Kişisel kullanım için ücretsizdirler ve ticari projeler için bir lisans satın alabilirsiniz.

 

7) Kuru boya fırça darbeleri

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: Scorp1

Desenlerinize kuru bir fırça darbesi efekti eklemek için, Duesseldorf merkezli tasarımcı Scorp1’den bu ücretsiz paketi deneyin. Scorp1’e göre, fırçalar akrilik renkli kuru bir fırça kullanılarak oluşturuldu, tarandı, Streamline ile vektörize edildi ve gerektiğinde elle düzeltildi.

 

8) Mycanthus fırça paketi

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: r2010

Mycanthus fırça paketi 1, beş süs sanatı fırçası ve beş dağınık fırça içerir. Deviant Art üyesi r2010, “Geleneksel akanthus yaprağı tasarımlarına sadık kalmadığım için bu paketi ‘Mycanthus’ olarak adlandırıyorum” diyor.

9) Desen fırçaları

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: Gina Startup

Bu 15 Illustrator desen fırça seti, vektör kenarlığı ve çerçeveleri oluşturmak için mükemmeldir. New York merkezli dijital sanatçı Gina Startup ve StarwaltDesign tarafından tasarlandı.

 

10) 57 çok renkli Illustrator fırçası

Fiyat: Ücretsiz
Sanatçı / Tasarımcı: Grant Friedman (Colorburned)

57 gerçek-medya benzeri fırçanın bu güzel koleksiyonu, geleneksel yağ fırçaları duygusunun yanı sıra, canlı renkleriyle dikkat çekiyor.

+
Pazarlama için günde sadece 15 dakikaya ihtiyacınız var!
:

Pazarlama, egzersiz yapmaya benzer. Hiç bir şey yapmamak ile düzenli egzersiz yapmak arasında muazzam bir fark vardır. Girişimcilerin genel olarak pazarlamaya vaktinin olmadığını hepimiz biliriz. Küçük işletmelerin yaklaşık beşte birinin sahiplerinin 2017’de herhangi bir dijital pazarlama planı bulunmuyor. Plan yapanlardan yüzde 49’u, ise pazarlamalarını kendi yapıyor.

Kendinize her gün birkaç dakika ayırarak, daha iyi pazarlama yapmalarına yardımcı olacak dört ipucu:

1. Beyin fırtınası yaparak başlayın:

Etkili bir pazarlama yapmak için, birkaç saat beyin fırtınası yapmanız gerekir. Her gün pazarlamayı nasıl yapacağınıza rehberlik etmek için bir plana ihtiyacınız vardır. Hedeflerinizin ne olduğunu ve onlara ulaşmak için olası taktikleri belirleyin.

Daha fazla müşteri bulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu yüzden hedef kitlenizin blogları bulunduğunu varsayalım. Onların makaleleri hakkında yorum yapmak ve bazılarını sosyal medya üzerinden paylaşmak çok az bir zamanınızı alacaktır.

2. Sadece bir pazarlama etkinliği ile başlayın:

Başlangıçta fazla seçenekleri ortadan kaldırın ve sadece bir pazarlama kanalına odaklanın. Pazarlama için Linkedln, Quora veya herhangi bir podcast kanala odaklanın. Ya da işinizle ilgili Facebook gruplarıyla etkileşimde bulunun.

Örneğin; küçük işletmeler, öncelikle hedef kitlesiyle diyalog kurmak için bir e-posta bültenine odaklanırken, diğerleri zamanlarını birden çok sektöre özel podcastle görüşme yaparak değerlendirirler. Bu yaklaşım, biraz zaman almaktadır. Şunu asla unutmayın; pazarlamada standart beden algısı gibi bir durum söz konusu değil.  Hangi pazarlamanın sizin için uygun olduğunu kendiniz belirlemelisiniz. Pazarlama çabalarınızın sonuçlarını gördükten sonra, aynı anda farklı birkaç kanal ile çalışmaya başlayabilirsiniz

3. Bir pazarlama alışkanlığı yaratın:

İşler iyi olduğunda pazarlamayı ihmal etmek çok kolaydır. Pazarlamayı tutarlı bir alışkanlık haline getirmek için günlük 15 dakikalık pazarlama çalışmalarına uyun.

Pazarlamaya zaman ayırdığınızda her günün aynı saatinde çalışmayı deneyin. Bu şekilde rutininizin bir parçası haline gelecektir.

Süreci kusursuz kılmak, alışkanlık oluştururken pazarlama çalışmanıza sadık kalmanızı sağlayacaktır. Sürecin bir bölümünü otomatikleştirmek veya belirli bir işlemi gerçekleştirmenin alternatif yollarını bulmak için araştırma yapmak veya bazı uygulamalar satın almak gerekebilir.

Ne olursa olsun, pazarlamaya yatırım yapmaya devam edin. İşinizde rahatsız edici problemleri veya aksaklıkları tanımlamaya ve ortadan kaldırmaya çalışın.

4. Kendinizi ödüllendirin:

Günlük pazarlama alışkanlığınızı kazandıktan sonra sürekliliğini sağlamak için kendinizi ödüllendirin. Mesela kendinizi çikolata ile ödüllendirebilirsiniz, ancak ilerlemenizi daha da desteklemek için pazarlama yatırımınızı hafifçe genişletmenizi öneririz.

800 abonelik bir e-posta listesi oluşturduysanız veya altı ay işinizi başarıyla devam ettirdiyseniz, reklamcılık çabalarınızı geliştirmek veya denemek istediğiniz yeni bir taktikle ilerlemek için bütçenizin bir kısmını harcayabilirsiniz. Her yeni gelen başarı ile kuruluşunuzun uzun vadede pazarlama planlarını yavaş yavaş genişletin.

+
Çürük elmaları tek tek ayıklayan internet sitesi: Rotten Apples
:

Ekim 2017, ABD başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde sessizliğin bozulmaya başladığı tarih oldu. ABD’li yapımcı Harvey Weinstein’in cinsel istismar skandalı başta olmak üzere birçok Hollywood ünlüsü ifşa edildi. 2006 yılında ilk defa ortaya çıksa da 2017 yılında dünya çapında etki yaratan #metoo hareketi büyümeye ve evrim geçirmeye devam ediyor. Bu hareketin son halkası ise Rotten Apples isimli websitesi.

Rotten Apples, bir arama motoru. Televizyon dizilerini ve filmleri aratabileceğiniz bir site olan Rotten Apples, size arattığınız dizi veya filmde “çürük elma” olup olmadığını söylüyor. Eğer arattığınız dizide ya da filmde yer alan kişilerden herhangi birisi cinsel istismar ile suçlandıysa “Rotten Apple (çürük elma)” kimse suçlanmadıysa “Fresh Apple (taze elma)” olarak sınıflandırılıyor. Bunun yanında eğer bir sonuç Rotten Apple olarak sınıflandırılırsa bilginin hangi kaynaktan geldiği de paylaşılıyor. Paylaşımlarda herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olduğu düşünülürse direkt olarak Rotten Apples ekibiyle de iletişime geçilebiliyor.Veritabanında sadece ABD dizilerini ya da filmlerini değil, tüm ülkelerin dizilerini aratmanız mümkün. Ekran alıntısında da görüldüğü gibi ülkemizdeki güncel dizilerden birine dair de sonuç bulmamız mümkün. Bunun yanında Rotten Apples’ın Twitter’dan verdiği istatistiğe göre de açıldıkları günden itibaren 5 gün içinde 2 milyon arama yapılmış site üzerinde. Bu da temiz medya tüketimi konusundaki hassasiyetin güçlendiğini gösteren güzel bir kanıt.

+
Sizin mutluluğunuz hangisi?
:
İnsan zihninde şekillenen 13 farklı olumlu duygusal deneyime, en hafifinden en yoğununa doğru kısaca bir göz atalım. İhsan Özçıtak
+
Bu 5 söylenti markanızın sonunu getirebilir
:
LUKE WILLIAMS Kusursuz müşteri deneyimi yaratmayı ve hızla yeniliklere uyum sağlamayı hedefleyen firmalar, harika iş sonuçları vaat eden fakat bunu asla sağlamayan birtakım çağdışı tekniklere ve basmakalıp düşünce biçimlerine inanma hatasına düşebiliyorlar.
+
CRİF - BMWORKS. ANTALYA ZİRVE TOPLANTISI YAPILDI.
:

CRİF Enf.ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Gen.Müdür Yrd. 'ı Sn.Mehmet Pişkin,Satış Birim Müdürü Eda KARAER, Pazarlama Yöneticisi Onur DUYDU ve Crif Antalya ve Civarı İller Bölge Temsilcisi BMWORKS.Şti  Genel Müdürü Beste ERKİN yanısıra M.Cumhur ERKİN,Handan Baysal,Ahmet Avcı,Ayşe ATILGAN ve Nevin ÖZEN'in katıldığı 2017 yılı Genel değerlendirme ve Plan toplantısı Antalya'da yapıldı.İki gün süren değerlendirme ve strateji  toplantısının yorgunluğu  05/06/2017  akşamı Akra Barut Otel içindeki ''Pablito'' restaurant'da düzenlenen  yemek ile atıldı.

+
ANTİKAD.ANTALYA İŞ KADINLARI DERNEĞİ BAŞKAN VE ÜYELERİ BMWORKS OFİSİMİZİ ZİYARET ETTİLER.
:

ANTİKAD.Antalya İş Kadınları Derneği, Değerli Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri BMWORKS:Antalya ofisimizi ziyaret ettiler.
Karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak,Güzel Antalya'mız için birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. 
Görüşmenin taraflar ve güzel Antalyamız için faydalı sonuçlar yaratmasını temenni ediyoruz.
BMWORKS.Beste ERKİN.