X
Türkiye’de Caz
X

Yönetmenliğini Batu Akyol‘un yaptığı 2013 yapımı Türkiye’de Caz belgeseli, caz müziğin ülkemizde görülmeye başladığı yıldan itibaren 2013’e kadar geçen değişim serüvenini gözler önüne seren, oldukça değerli bir belgesel. Detaylarını konuşacağımız bu belgeselde; caz müziğinin ülkemizde geçirdiği evrime, hangi kültürleri etkilediğine, kimlerden etkilendiğine ve tüm bu önemli süreçlerde adı geçen önemli isimlere detaylıca değinilmiş.

Ülkemizden ve yurt dışından toplamda 50’ye yakın röportaj gerçekleştirilmiş ve caz müziğin yaşadığı toplumun kültürü ile ne kadar iç içe olduğu gözler önüne serilmiştir. Farklı isimlerden dinlediğimiz yorumlarla caz müziğin birçok yönünü görerek tarafsız bir tablo çizen yönetmen Batu Akyol, bu belgesel ile müziğin zaman boyunca birçok kez takıldığı toplumsal engelleri aşmayı başarıyor.

“Bu belgeselin hikayesi, Emek Sineması’nın kurulduğu yıllara dayanmaktadır.” sözleri ile giriş yapıyoruz belgesele. Cumhuriyet döneminin en eski sinema salonu olan Emek Sineması, 1924 yılında Beyoğlu Yeşilçam Sokak’ta Melek Sineması adıyla açılmıştır. İsmini ise perdenin iki yanında yer alan Art Nouveau tarzı melek heykellerinden alır. Mimari tarzı, tarihi, seyirci kapasitesi ve geçmişi ile dönemin diğer sinema salonlarının arasından kolaylıkla sıyrılmıştır. Sinema binası, başka yere taşınacağı gerekçesiyle 2013 yılında tamamen yıkılmıştır.

Belgeselin 2013 yılında yapıldığını yeniden hatırlatmakta fayda var. Emek Sineması 2016 yılında yenilenmiş haliyle Grand Pera’nın en üst katında, Emek Sahnesi adıyla yeniden hizmete vermeye başlamıştır. Asıl olanın yerini tutar mı, orası tartışma konusu.(Kaynak:Söylenti Kültür Sanat)